Për Shtetin e së Drejtës

Për Shtetin e së Drejtës

Partia Republikane Shqipëtare është një parti konservatore e spektrit të djathtë, që ndan vlerat dhe traditën e Partive Konservatore Evropiane. Partia Republikane është për ...
Më Shumë
Atdheu, Familja, Prona

Atdheu, Familja, Prona

Tri shtyllat e identitetit republikan mbeten të pandryshuara: Atdheu, Prona dhe Familja. Për republikanët atdhedashuria është detyrim, që lidhet me fatin e shqiptarëve ...
Më Shumë
Integrimi në BE

Integrimi në BE

Integrimi në BE dhe fqinjësia e mirë, prioritet strategjik i politikës së jashtme. Partia Republikane beson palëkundur se mbi flamujt e partive dhe bindjeve shqiptarët duhet të punojnë për ngjyrën e flamurit të gjithë ...
Më Shumë
Reforma Zgjedhore

Reforma Zgjedhore

Partia Republikane, tashmë e ka të kristalizuar qëndrimin e saj përsa I përket Reformës Zgjedhore. Duke e cilësuar atë, si reforma kryesore, të cilës klasa politike ...
Më Shumë

TAKIMI NË KOMBINAT/ Mediu: T`a kthejmë 25 Prillin në ditën e shqiptarëve që duan shtet dhe demokraci

Fatmir Mediu, kandidati 7 i “Aleancës për Ndryshim”, zhvilloi takime ne zonën e Kombinatit. Ai kërkoi mbështetjen e tij për nr.7 dhe për koalicionin nr 9 “PD-AN”.
Në fjalën e tij para të pranishmëve, kryerepublikane Mediu theksoi: “Edi Rama po risjell mashtrimet e diktaturës komuniste.  Edi Rama e filloi fushtën me fyerjë, sharje, përbuzje cdo ditë, duke anatemuar kundërshtarët e vet politik, duke i përbaltur ata, duke sharë shqiptarët, duke fyer shqiptarët. Pretendon se eshte “I zgjedhuri” për te cuar Shqiptaret në maja,  sepse paska parë një ëndërr që ky është njeriu ………. Read More

Konferenca “Republikanët e rinj”, të ftuar nga SHBA dhe Gjermania

Partia Republikane organizoi konferencën e titulluar: Republikanët e Rinj – Të Bashkuar për të Drejtat e Dhëna nga Zoti në bashkëpunim me Republikanët e rinj Amerikanë, si dhe folës nga Kongresmenë dhe ish-përfaqësues të lartë të Administratës, si dhe Kryetarin e Republikanëve të Rinj në SHBA z. Rick Loughery.
Në fjalën e tij, ish-Kongresisti dhe ish-Sekretari i Brendshëm Ryan Zinke  potencoi se Shqipëria nën qeverisjen aktuale nuk është transparente për të tërhequr investitorë të huaj. Shqipëria mund të bëhet gjigant ekonomik me prosperitet nëse qeveria e re e djathtë e forcon sundimin e ligjit, krijon mjedise me rregulla të njohura ………….. Read More

TAKIME NË RROGOZHINË/ Mediu: Votoni të rikthejmë dinjitetin e humbur

Në vazhdën e takimeve elektorale, kandidati Nr.7 i “Aleancës për Ndryshim”, Fatmir Mediu, ka zhvilluar disa takime me banorë dhe biznese në fshatrat Kalush dhe Zhabjak të Rrogozhinës. Mediu takoi banorët të cilët deklaruan se ekonomia e tyre po shkojnë drejt shkatërrimit dhe janë në mbijetesë, prodhimet e tyre hidhen në rrugë ose kalben. Qeveria mbështet vetëm njerëz të lidhur me korrupsionin e tyre dhe fermerët nuk kanë asnjë ndihmë nga qeveria. Po ashtu shumë familje po vuajnë mungesën e mbështetjes së shtetit dhe janë në mëshirën e fatit për të përballuar faturën e shtrenjtë të COVID dhe familjes së tyre. Ai theksoi sukseset që ka pasur Shqipëria me liberalizimin e vizave, anëtarësimin në NATO dhe nënshkrimin e Marrëveshjes së Stabilizim-Asocimit. Ndër të tjera u bëri një thirrje qytetarëve që të votonin kundër shpifjes, padrejtësisë dhe mohimit që u është bërë  shqiptarëve në  këto 8 vite. ……………… Read More

TAKIM TE NJËSIA 1/ Mediu: Mos të lejojmë një  tjetër regjim shtypës të na rrëmbejë  të  ardhmen

Në vazhdën e takimeve elektorale, Fatmir Mediu, kandidati me numrin 7 i “Aleancës për Ndryshim”, zhvilloi disa takime me banorë dhe biznese në njësinë nr.1 në zonën e Shkozës, Tiranë. Në këtë takim z.Mediu theksoi rëndësinë e të qenurit bashkë  kundër përbuzjes dhe padrejtësive dhe se nuk duhet ta lejojmë poshtërimin dhe mohimin që Rama po u bën shqiptarëve. Ai nënvizoi fyerjen që Rama bëri duke i quajtur dembelë shqiptarët dhe planin e tij për shpopullimin e Shqipërisë duke sjellur punëtorë  nga Bangladeshi. “Kjo është një politikë djallëzore. Është politika më makabre që është zhvilluar në të gjithë historinë politike ………. Read More

TAKIM TE NJËSIA 10/ Mediu me të rinjtë: Kjo është qeveria më antishqiptare

Fatmir Mediu, kandidati 7 i “Aleancës për Ndryshim”, zhvilloi takime me të rinj të Njësisë nr.10 në Tiranë. Përgjatë 8 viteve të fundit, 3 në pesë të rinj kanë qënë papunë, ndërkohë që përgjatë pandemisë ka pasur një rritje me 20% të papunësisë te të rinjtë. Po ashtu në tetë vitet e fundit kemi pasur një rritje të ndjeshme të emigracionit të të rinjve. Ai kërkoi mbështetjen e të rinjve për nr.7 dhe për koalicionin “PD-AN”.  Mediu në takime theksoj se: “Realiteti është që ne kemi ecur mbrapa, madje në një drejtim tërësisht të paditur, një drejtim i cili nuk ka të bëjë me interesat e Shqipërisë dhe interesat e shqiptarëve. Papunësia është rritur në mënyrë galopante. Në cdo 5 të rinj, 3 janë të papunë. Me pandeminë është rritur papunësia akoma më shumë. Mbi 490 mijë shqiptarë janë larguar nga Shqipëria. Mbi 90% e atyre që kanë mbaruar studimet jashtë, me mund, me djersë, nuk duan të kthehen më në Shqipëri. Po ashtu borxhi publik ……… Read More

TAKIM NË KAVAJË/ Mediu: Të jemi në krye të përballjes me regjimin e korruptuar të Edi Ramës

Qyteti I Kavajës i rezervoi një mbështetje të madhe, z Fatmir Mediu, kandidati 7 i “Aleancës për Ndryshim”.  Kryetari I republikanëve u kërkoi pjesmarrësve në takim të votojnë nr.7, në koalicionin “PD-AN” me nr 9. Në fjalën e tij ai tha se: Largimi masiv I shqiptarëve për shkak të regjimit korruptiv dhe antikombëtar Rama është me pasoja shumë të mëdha. Prandaj duhet të bashkohemi se është koha që të largohet Edi Rama, si shkaktar i kësaj braktisje, dhe jo të largohen shqiptarët nga vendi i tyre”.
Mediu duke vleresuar historinë dhe qendresen e Kavajës theksoi: “Kavaja është shtëpia ime, është shkëndija e parë e demokracisë shqiptare, është çuar e para për të luftuar sistemin komunist. Kanë kaluar 30 vite, kur në muret e Kavajës u shfaqën për herë të parë shkrimet e famshme, “Enver – Hitler” dhe “Poshtë diktatura!”.   ……………….. Read More