Deklarata

Fjala e kryetarit Mediu në seancën e 12 shtatorit 2017

Kryetari i Partisë Republikane, zoti Fatmir Mediu, mbajti fjalën e tij të parë, pas hapjes së sesionit të ri parlamentar 2017-2021. Në fjalën e tij, ai u foksua në farsën e zgjdhjeve të kaluara të përgjithshme, që shënuan blerje dhe trafik të votës, nëpërmejt parave të kanabisit, Por edhe gjithashtu nëërmjet intimidimit dhe kërcënimit të qytetarëve. Zoti Mediu në fjalë e tij, u ndal edhe në premtimet e qeverisë dhe programin e “Rama 2”, duke i cilësuar ato si hapa prapa në përspektivën evropianë që kërkon të ndërtojë Shqipëria. Më poshtë fjala e plotë e zoti Mediu:  Read More

Takim me Njësinë 7: Kodi i Ri të bllokojë trafikun e mandateve

img-20161115-wa005Partia Republikane ka kërkuar sërish me forcë ndryshime në Kodin Zgjedhor. Financimi i fushatave nga buxheti i shtetit, listat e hapura, bllokimi i trafikut të mandateve, kanë qenë disa nga kërkesat që janë parashtruar gjatë një takimi që kryesia e Partia e Republikane, kishte me elektoratin në Njësinë 7 në Kryeqytet. Gjatë këtij takimi, ku binte në sy pjesëmarrja e madhe e rinisë, kryetari i Partisë Republikane për Tiranë, zoti Blendi ….. Read More

PR dënon dhunën qeveritare mbi pronarët në Bregedetin e Jugut

IMG_20160811_110223_editKryetari i Partisë Republikane, zoti Fatmir Mediu, doli para mediave në një pronocim mbi situatën alarmante që po përjetojnë pronarët legjitimë të Bregdetit të Jugut, kryesisht zona e Himarës, të cilët nuk po arrijnë të kryejnë asnjë veprim me pronat e tyre, qoftë kompensim, qoftë legalizim apo regjistrim në Hipotekë, si pasojë e veprimeve arbitrare të Qeverisë Rama. Më poshtë prononcimi i plotë i kryetarit Mediu:

Partia Republikane dënon çdo formë të dhunës qeveritare…. Read More

Madhi: Rama po tenton pazarin e turpshëm të radhës

madhiiSekretari i Përgjithshëm i Partisë Republikane, zoti Arjan Madhi, në një dalje para mediave, deklaroi në emër të kësaj partie se:Kryeministri Rama duhet domosdoshmërisht të gjejë konsensusin me opozitën.
Kongresmenët amerikanë, Kryetari i Komitetit për Europën dhe Azinë në Komisionin e Politikës së Jashtme të Kongresit Amerikan Dana Rohrabacher, Zv.Presidenti i Asamblesë Parlamentare të NATO-s,Robert Aderholt  si dhe kongresmeni David Jolly, i kanë kërkuar me një letër të përbashkët, Sekretarit Amerikan Kerry, që të… Read More

Begeja: Edhe Strasburgu kundër Ramës për Ligjin e Pronave

IMG_20160620_125649_editPartia Republikane, me anë të një deklarate për shtyp, ka përgëzuar vendimin e Gjykatës së Strasburgut, që hodhi poshtë kërkesën e Qeverisë Shqiptare, në lidhje me mënyrën e kompensimit të pronarëve. Duke qenë subjekti i parë që ka ankimuar në Gjykatën Kushtetuese ligjin e miratuar së fundmi nga qeveria për kompensimin e ish-pronarëve, Partia Republikane, ka dalë edhe një herë në krah të tyre, duke i bërë thirrje që të ndërmarrin aksione direkte, të mos ndahen në shoqata të ndryshme, por të reagojnë …. Read More