Archives for December 2020

DEKLARATA/ Forumi Rinor dënon veprimet e policisë në vdekjen e 25-vjeçarit Rasha

Forumi Rinor i Partisë Republikane ka bërë një deklaratë për mediat, pas ngjarjes së rëndë, ku 25-vjeçari Klodian Rasha humbi jetën gjatë një ndjekje policore, i qëlluar për vdekje nga një efektiv i Policisë së Kryeqytetit.
“Forumi Rinor i Partisë Republikane, dënon me ashpërsinë më të madhe, aktin e rëndë të ndodhur sot, pikërisht në30vjetorin e ditës së rinisë, në kêtë datë simbolike, që përkujtohet ngritja e mbarë rinisë, kundër diktaurës më të egër të asaj kohe.
Por sot, pikërisht shteti kryen aktin më të rëndë, që po tentohet të …….. Read More

Mediu dhe Xhepa takim me studentë e pedagogë mes rastin e 8-Dhjetorit

Kryetari i Partisë Republikane Fatmir Mediu dhe Profesor Selami Xhepa Rektor i Universitetit  Evropian të Tiranës zhvilluan një bashkëbisedim me studentë, pedagogë dhe profesionistë të cilët kanë studiuar në Shqiperi, në vendet e BE-së dhe SHBA. Ky bashkëbisedim me rastin e 8-Dhjetorit, “Ditën e Lëvizjes Studentore”, riktheu ditët e protestave të sdutentëve, por mbi të gjitha gjendjen jashtëzakonisht të rëndë ekonomike dhe politike mbas 30 vitesh në Shqipëri.
Profesor Xhepa dhe Kryetari i PR Mediu vlerësuan, rolin dhe kurajon e studentëve të Dhjetorit në përballjen dhe përmbysjen e sistemit komunist dhe fillimin e pluralizmit shqiptar me themelimin e Partisë Demokratike. Ata evidentuan arritjet e pluralizmit dhe demokracisë shqiptare …….. Read More

TAKIM NË FUSHË-KRUJË/ Mediu: Shqipëria brenda 4 viteve mund të bëhet anëtare BE

Gjatë takimit me strukturat e Partisë Republikane në Fushë-Krujë, Fatmir Mediu theksoi edhe njëherë rëndësinë e zgjedhjeve të 25 prillit, si moment kulminat ku Shqipëria ndahet përfundimisht nga e keqja dhe bëhet gati për t’ju bashkuar të ardhmes Europiane. Kreu i Partië Republikane u shpreh i bindur se brenda 4 viteve, Shqipëria mund të bëhet anëtar i Bashkimit Europian, duke përshkruar rrugën se si mund të realizohet.
“Zgjedhjet e 25 prillit janë zgjedhjet me një rëndësi jashtëzakonisht të madhe kombëtare, sepse do përcaktojnë përfundimisht që shqiptarët dhe Shqipëria t’i ndahen kësaj të keqe dhe për t’ju bashkuar … Read More

TAKIM NË PASKUQAN/ Mediu: “Jemi pa gjykata dhe me një Parlament qesharak”

Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu ka zhvilluar një takim me strukturat e PR-së në Paskuqan, nga ku theksoi se në Shqipëri nuk ka më gjykata dhe prej kohësh nuk po respektohet Kushtetuta dhe liritë e të drejtat e qytetarëve. Në fjalën e tij zoti Mediu nënvizioi se “Edi Rama ka shkatërruar sistemin kushtetues dhe shtetëror në Shqipëri. Nuk ka më gjykata. Parlamenti është një parlament qesharak, por që luan tragjedi mbi kurrizin tonë për t’i shërbyer interesave të një regjimi korruptiv dhe nuk kemi më një qeveri, por kemi vetëm një regjim të drejtuar nga një njeri që nuk pyet as për Kushtetutë dhe as për ligj. Europa dhe të gjithë e shohin qartë dhe ne nuk mund të pretendojmë të jemi vendi i Bashkimit Europian për sa kohë nuk ka Kushtetutë, nuk ka shtet, nuk ka institucione, nuk ka liri dhe të drejta për gjithsecilin nga ne. Kjo është një thirrje jashtëzakonisht e rëndësishme për ne të kuptojmë se kush është përpara; jemi ne apo…….. Read More

PR ankimon në Gjykatën Kushtetuese vendim për ndalimin e tubimeve politike

Partia Republikane depozitoi në Gjykatën Kushtetuese kërkesën kundër vendimit të qeverisë për  ndalimin  e aktiviteteve dhe tubimeve politike. Lidhur më ketë akt, Partia Republikane lëshoi edhe një deklaratë për mediat:
“Partia Republikane falenderon me respektin më të madh të gjithë punonjësit e sistemit shëndetësor, që po përballen me covid-19. Pandemia po cënon jetët e qytetarëve shqiptarë, është një problem jashëzakonisht i madh, me të cilin duhet të ndeshemi të gjithë si shoqëri, si individ, si institucione shtetërore dhe si politikë. Kushtetuta nuk është shkruar për të kufizuar liritë dhe të drejtat e qytetarëve.
Kushtetuta është shkruar për të kufizuar autoritetin ….. Read More