Archives for November 2016

Takim te Njësia 11: Të rinjtë të mos ikin, që të rikthejnë shpresën

img-20161119-wa000Kryesia e Partisë Republikane zhvilloi një takim me strukturat e njësisë 11, në vijim të takimeve në të gjitha njësitë që do të bëhen përpara Konventës së Degës së PR Tiranë
Në këtë takim, u diskutua për ecurinë e strukturave dhe anëtarësisë së PR, si dhe mënyra e organizmit ……. Read More

Takim me Njësinë 7: Kodi i Ri të bllokojë trafikun e mandateve

img-20161115-wa005Partia Republikane ka kërkuar sërish me forcë ndryshime në Kodin Zgjedhor. Financimi i fushatave nga buxheti i shtetit, listat e hapura, bllokimi i trafikut të mandateve, kanë qenë disa nga kërkesat që janë parashtruar gjatë një takimi që kryesia e Partia e Republikane, kishte me elektoratin në Njësinë 7 në Kryeqytet. Gjatë këtij takimi, ku binte në sy pjesëmarrja e madhe e rinisë, kryetari i Partisë Republikane për Tiranë, zoti Blendi ….. Read More

Kryesia e PR takim në Njësinë 3: Pa Reformë nuk zgjedhje të lira dhe ndershme

img-20161111-wa003Partia Republikane zhvilloi një takim me strukturat dhe elektoratin e Njësisë 3 në Tirane. Në këtë takim ku merrnin pjesë Kryetari i Asamblesë Kombëtare të PR-së, zoti Makism Begeja, si dhe kryetari i PR-së për Tiranën, zoti Blendi Sulaj, morën pjesë me dhjetra banorë të Njësisë 3, të cilët diskutuan dhe shprehën shqetësimet e tyre në lidhje me qeverisjen aktuale, premtimet e pambajtura, situatën e rëndë ekonomike që po kalon vendi, kriminalitetin në rritje dhe korrupsionin galopant, me të cilëin qytetarët përballen cdo ditë.

Në fjalën e tyre para qytetarëve, drejtuesit e Partisë Republikane theksuan më forcë se tashmë vendi po qeveriset nga një bandë kriminale, e cila si të vetmin objektiv ka pasurimin e saj dhe këtë po e bën në të gjithë mënyrat: me anë të kanabizimit të vendit; duke u grabitur me ligj pronën … Read More

“Hapja e negociatave, obligim për të nisur urgjent Reformën Zgjedhore”

img_20161111_100926_editNënkryetarja e Partisë Republikane, zonja Brunilda Laboviti, doli sot me një deklaratë për shtyp, duke përshëndetur në emër të kryesisë të PR, hapjen e negociatave për Anëtarësimin e Shqipërisë në BE. Duke shprehur mirënjohjen për aktorët që ndihmuan në këtë proces, Laboviti theksoi se tashmë zbatimi I Reformës në Drejtësi, por edhe I Reformës Zgjedhore, janë një obligim për të vazhduar …… Read More

“Pas vendimit te Kushtetueses, te nderpritet shqyrtimi i dosjeve te pronave”

img_20161110_120722_editKryetari i Asamblese Kombetare te Partise Republikane dha nje konference per shtyp pas anullimit nga ana e Gjykates Kushtetuese, te disa pikave te ligjit te Kthim Kompensimit te Pronave, te miratuar nga mazhoranca aktuale. Me poshte deklarata e plote e zotti Begeja: Partia Republikane vlerëson vendimin që mori Gjykata Kushtetuese për anullimin e pikave 3 dhe 5 të nenit 6 të ligjit 133/2015 “Për trajtimin e pronës dhe përfundimin e procesit të kompensimit të pronës”, ligj i miratuar nga mazhoranca në parlament, por i kontestuar ….. Read More