Archives for June 2016

Takim me studentë e pedagogë të universitetit të Beratit

IMG-20160629-WA000Partia Republikane ka përqafuar një qasje të re në politikën shqiptare: nxitjen e qytetarit për një angazhim sa më aktiv në politikë dhe në vendimmarrje me qëllim përmirësimin e politikëbërjes dhe qeverisjes në vend.
Në këtë kuadër, më datë 28 Qershor, në qytetin e Beratit u organizua një takim me pedagogë dhe studentë të Universitetit “Albanian University”. Në këtë takim… Read More

Madhi: Rama po tenton pazarin e turpshëm të radhës

madhiiSekretari i Përgjithshëm i Partisë Republikane, zoti Arjan Madhi, në një dalje para mediave, deklaroi në emër të kësaj partie se:Kryeministri Rama duhet domosdoshmërisht të gjejë konsensusin me opozitën.
Kongresmenët amerikanë, Kryetari i Komitetit për Europën dhe Azinë në Komisionin e Politikës së Jashtme të Kongresit Amerikan Dana Rohrabacher, Zv.Presidenti i Asamblesë Parlamentare të NATO-s,Robert Aderholt  si dhe kongresmeni David Jolly, i kanë kërkuar me një letër të përbashkët, Sekretarit Amerikan Kerry, që të… Read More

“Lidershipi I Ri” mbledh te rinjtë nga SHBA, Gjermania e Shqipëria

 

IMG_3296Kryetari i Partisë Republikane, zoti Fatmir Mediu,  së bashku me disa miq nga SHBA, z. David Beasly, ish-Guvernator i South Carolina; Nick Landgride Zv.President i Madison University, Mounzer FatFat këshilltar i Departamentit të Shtetit për Lindjen e Mesme, z. Besnik Mustafaj etj,  zhvilluan një takim me të rinj republikanë dhe demokratë, si dhe përfaqësues të orgaizatve te ndryshme rinore, nga SHBA, Gjermania, Kosova dhe rajoni, me temë… “Lidershipi i Ri”. Read More

Zhvillon punimet Asambleja Kombetare e PR-se

IMG_7883Partia Republikane, zhvilloi punimet e Asamblese Kombetare me date 25 Qershor 2016. Gjate punimeve te kesa asambleje, u prezantuan strukturat e reja drejtues te partise, platforma e re politike, si dhe prioritet e kesaj force ne kuader te zhvillimeve poltike ne vend. Ne punimet e kesaj Asambleje, ishte i ftuar edhe Lulezi Bashak, kryetari i Partise Demokratike, njekohesisht forca aleate me e qenesishme ne koalicionin opozitar. Edhe zoti Basha, duke mbeshtetur fjalen e Kryetarit te PR, zotit Mediu, u shpreh se reforma me e rendesishme per fatet e Shqiperise, aktualisht eshte Reforma Zgjedhore.
Me poshte mund te gjeni te plote fjalen ….. Read More

Begeja: Edhe Strasburgu kundër Ramës për Ligjin e Pronave

IMG_20160620_125649_editPartia Republikane, me anë të një deklarate për shtyp, ka përgëzuar vendimin e Gjykatës së Strasburgut, që hodhi poshtë kërkesën e Qeverisë Shqiptare, në lidhje me mënyrën e kompensimit të pronarëve. Duke qenë subjekti i parë që ka ankimuar në Gjykatën Kushtetuese ligjin e miratuar së fundmi nga qeveria për kompensimin e ish-pronarëve, Partia Republikane, ka dalë edhe një herë në krah të tyre, duke i bërë thirrje që të ndërmarrin aksione direkte, të mos ndahen në shoqata të ndryshme, por të reagojnë …. Read More