Archives for May 2016

Mediu: Ky parlament 25 vjet paligjshmeri me pronen

largea_parlamenti-620x4131436164656Fjala e kryetarit te Partise Republikane, zotit Fatmir Mediu , mbajtur ne Kuvendin e Shqiperise, ne seancen e 26 majit 2016:

Të nderuar  kolegë deputetë!

U bënë 25 vite që ky Parlament mbështet të paligjshmen, e njëjta histori e turpshme.

  1. Miratuat ligjin 7501 dhe atë të fermave bujqësore në kundërshtim të plotë me të drejtën e pronës…

Read More

Mediu: Reformë për zgjedhje të lira dhe te ndershme

IMG-20160518-WA000 (1)Në takimin me strukturat drejtuese të Partisë Republikane për qytetin e Tiranës kryetari Fatmir Mediu e vuri theksin në gjendjen alarmante në Shqipëri.
Jo vetëm varfëria e thellë dhe mungesa e vizionit për zhvillimin ekonomik, por mazhoranca dhe qeveria janë bërë një trup në rrugën e tyre të pandalshme të paligjshmërisë, korrupsionit dhe kriminalizimit të politikës dhe shoqërisë.
Skandalet e përditëshme…. Read More

NATO dhe nderlidhja e kercenimeve te sigurise

13221503_955660537885376_1404649111480791923_nKryeteari i Partise Republikane, zoti Fatmir Mediu, mori pjese ne Konferencen e Komitetit Shqiptar te  Atlantikut Verior me teme: NATO perballe sfidave te siguris ne Evrope. Gjate ketij aktiviteti, i ftuar ne cilesine e anetarit te ketij komiteti dhe ish-minister Mbrojtje, zoti Mediu mbajti edhe nje kumtese.

Me poshte fjala e plote e zotit Mediu:

Ne teresine e problematikave dhe sfidave globale dhe pergjegjesite e NATO-s, ….

Read More

Mediu në Kuvend: Po miratohen ligje antikushtetuese

edhe-fatmir-mediu-i-d-euml-nuar-n-euml-itali_hdTë nderuar kolegë deputetë!

Ne jemi këtu për të përfaqësuar interesat e qytetarëve.
Një gjë duhet të na bashkojë ne deputetët, pozitë dhe opozitë.
Jemi këtu se njerëzit kanë votuar.
Jemi këtu për të mbrojtur të drejtat e tyre bazë, si Liria dhe Prona.
Jemi këtu me detyrimin kushtetues t`i tregojmë qeverisë, se pushteti i saj ka limit dhe ky limit me Kushtetutë është respektimi i të drejtave të qytetarëve.
Jemi këtu të nderuar kolegë deputetë, për t`i treguar qeverisë qëndrore e lokale që nuk janë ata, as ne, por Zoti Read More

Mblidhen degët, Mediu: Prioritet Reforma Zgjedhore

f31f50fd-48ff-4115-aa35-20cf3d60a195Partia Republikane, në kuadër të përgatitjeve për fushatën elektorale, thirri në një takim të nivelit të lartë, të gjithë drejtuesve te qarqeve dhe degëve në rrethe të PR-së.

Kryetari i republikanëve, zoti Fatmir Mediu, në fjalen e tij përpara drejtuesve lokalë, u ndal gjatë duke bërë njëanalizë mbi qeverisjen Rama-Meta, duke e cilësuar si më të keqen dhe më të paaftën ne 25 vitet e fundit.
Korrupsioni I ulur këmbëkryq në të gjitha institucionet shtetërore, ekonomia në rënie pikiatë …. Read More