Archives for edizdari

Zhvillohet Konferenca Kombëtare e Gruas Republikane

Partia Republikane organizoi Konferencën Kombëtare të Gruas Republikane. Kjo konferencë u përshendet nga Euro Deputete, deputetë nga Kosova, Maqedonia, Austria dhe Bullgaria si dhe kryetarja e grave demokrate Albana Vokshi. Ato theksuan se: Të gjitha gratë duhet të luftojnë për të liritë dhe të drejtat e tyre. Vokshi vuri në dukje se:  Pavarësisht përpjekjeve tona, sakrificave të shumta, ne nuk ja kemi dalë dot që fëmijët tanë të jetojnë një jetë më të mirë, që të rinjtë të mos braktisin vendin, që varfëria të mos rritet dhe që shpresa të mos humbë në Shqipëri”. Ky aktivitet ku moren pjese qindra gra në sallë dhe online u diskutua për angazhimin real të gruas në politikë dhe vlera që ato sjellin në jetën politike dhe shoqërore të Shqipërisë. Gratë dhe vajzat që u bënë pjesë e kësaj konference, të gjitha të suksesshme në profilet e tyre profesionale, nëpërmjet fjalës së tyre, ato trajtuan problemet dhe sfidat që hasin, por dhe vendosmërinë për tu përballur me regjimin e korruptuar të Edi Ramës. Në fund të konferencës, ……… Read More

TAKIM NË SHKOZË/ Mediu: Rinisë po i kërcënohet e ardhmja

Kryetari I Partisë Republikane, Fatmir Mediu zhvilloi një takim me strukturat e Partisë Republikane në Shkozë të Tiranës. Kreu Republikan ka përshkruar situatën e vështirë që po përjeton sot vendi ynë nga mungesa e shtetit. Duke marrë shkak edhe nga zhvillimet e fundit Kryetari I PR, Fatmir Mediu deklaroi se jemi në një kërcënim të vazhdueshëm për jetën nga mungese e rendit dhe perdorimi Politik I policisë.
“Kjo është situata që ka sot Shqipëria. Jemi në mungesën e shtetit sepse Rama shkatërroi konceptin e shtetit. Jemi në mungesën e pushtetit gjyqësor dhe të Parlamentit. Jemi në një varfëri dhe papunësi të madhe, në një pasig

Read More

DEKLARATA/ Forumi Rinor dënon veprimet e policisë në vdekjen e 25-vjeçarit Rasha

Forumi Rinor i Partisë Republikane ka bërë një deklaratë për mediat, pas ngjarjes së rëndë, ku 25-vjeçari Klodian Rasha humbi jetën gjatë një ndjekje policore, i qëlluar për vdekje nga një efektiv i Policisë së Kryeqytetit.
“Forumi Rinor i Partisë Republikane, dënon me ashpërsinë më të madhe, aktin e rëndë të ndodhur sot, pikërisht në30vjetorin e ditës së rinisë, në kêtë datë simbolike, që përkujtohet ngritja e mbarë rinisë, kundër diktaurës më të egër të asaj kohe.
Por sot, pikërisht shteti kryen aktin më të rëndë, që po tentohet të …….. Read More

Mediu dhe Xhepa takim me studentë e pedagogë mes rastin e 8-Dhjetorit

Kryetari i Partisë Republikane Fatmir Mediu dhe Profesor Selami Xhepa Rektor i Universitetit  Evropian të Tiranës zhvilluan një bashkëbisedim me studentë, pedagogë dhe profesionistë të cilët kanë studiuar në Shqiperi, në vendet e BE-së dhe SHBA. Ky bashkëbisedim me rastin e 8-Dhjetorit, “Ditën e Lëvizjes Studentore”, riktheu ditët e protestave të sdutentëve, por mbi të gjitha gjendjen jashtëzakonisht të rëndë ekonomike dhe politike mbas 30 vitesh në Shqipëri.
Profesor Xhepa dhe Kryetari i PR Mediu vlerësuan, rolin dhe kurajon e studentëve të Dhjetorit në përballjen dhe përmbysjen e sistemit komunist dhe fillimin e pluralizmit shqiptar me themelimin e Partisë Demokratike. Ata evidentuan arritjet e pluralizmit dhe demokracisë shqiptare …….. Read More

TAKIM NË FUSHË-KRUJË/ Mediu: Shqipëria brenda 4 viteve mund të bëhet anëtare BE

Gjatë takimit me strukturat e Partisë Republikane në Fushë-Krujë, Fatmir Mediu theksoi edhe njëherë rëndësinë e zgjedhjeve të 25 prillit, si moment kulminat ku Shqipëria ndahet përfundimisht nga e keqja dhe bëhet gati për t’ju bashkuar të ardhmes Europiane. Kreu i Partië Republikane u shpreh i bindur se brenda 4 viteve, Shqipëria mund të bëhet anëtar i Bashkimit Europian, duke përshkruar rrugën se si mund të realizohet.
“Zgjedhjet e 25 prillit janë zgjedhjet me një rëndësi jashtëzakonisht të madhe kombëtare, sepse do përcaktojnë përfundimisht që shqiptarët dhe Shqipëria t’i ndahen kësaj të keqe dhe për t’ju bashkuar … Read More